Slyšeli jsme vás

Před pár týdny jsme poslali dotazník našim přátelům a známým a dostali jsme dobré a užitečné odpovědi. Pokud jste odpověděli na dotazník, moc děkujeme! Ukázali jste nám způsoby, jak lépe sloužit. Bereme vaše názory vážně, a budeme se snažit nabízet relevantní programy.

Chceme sdílet s vámi základní výsledky dotazníku. Pak vám zmíníme, jaké novinky můžete od nás čekat.

O výsledcích

Celkem 15 lidí (zatím) odpovědělo. Byli jsme s tím spokojení, protože do krátké lhůty odpovědělo asi 50% oslovených lidí. Byli ve věku od teenageru do sedmdesátých let, s většinou ve dvacátých až třicátých letech, svobodní i v mladých rodinách.

Třináct lidí se považuje za agnostiky, „něcisty“, nebo nějak duchovně hledající. Sedm se považuje za věřící křesťany, i když jen dva za aktivní. (Součet přesahuje 15, protože lidé dali více odpovědí.) Neodpověděli žádní ateisté.

Většina už chodí (nebo chodila) k nám na konverzační kurzy angličtiny s diskusí o Bibli, takže, i když jsme se nezeptali, jestli budou mít zájem o angličtinu, někteří vyjádřili takový zájem formou volné odpovědi.

Nebojte se. Nebude chybět u nás v nadcházejícím roku možnost procvičit si angličtinu. Už máme s takovou formou výuky dlouhou tradici, a je to zvláštní způsob, jak my jako rodilí mluvčí angličtiny můžeme jednoduše pomáhat s potřebami lidí kolem nás.

Nicméně pomoc s angličtinou není naše hlavní poslání. Chceme, aby se lidé seznámili s Ježíšem Kristem, a k tomuto účelu chceme také pomáhat lidem znát Bibli. Proto jsme byli rádi, že výsledky ukázali možnosti spojit různé zájmy do zajímavých kurzů a akcí. (Více o tom dole.)

Tady máte přehled nejzajímavějších kurzů, akcí, atd., co jsme nabídli, podle stupně zájmu. (Teoreticky nejvyšší počet bodů by byl 60.)

OTÁZKA:
Jaké konkrétní kurzy, aktivity a akce by Tě zajímaly, kdyby je Křesťanské centrum Ratolest nabízelo?
POČET BODŮ CELKEM
přátelský čas strávený společně mimo rámec duchovního programu (místní výlety, turistika, kino, posezení v hospodě, společné jídlo, atd.)

40

„Srozumitelná Bible“: kurz o celkovém přehledu Bible (o co vlastně jde, hlavní témata, aby nezůstala záhadou ale aby byla pochopitelná)

31

čtenářský klub (setkání jednou za týden nebo měsíc na diskuzi o knihách s křesťanskými tématy)

22

neformální komunita nebo pospolitost věřících (prostě scházení se na základě společného zájmu, víry)

21

kurz o překvapujících nebo „paradoxních“ učeních Ježíše Krista

19

pomáhání nebo dobrovolnictví v komunitě jako projev své víry

19

dámská křesťanská skupina (vzájemná podpora, čtení inspiračních povídek, sdílení povzbuzujících veršů z Písma)

17

„Klaďte nám těžké otázky“ (diskusní skupina zabývající Vašimi nejtěžšími otázkami o životě a křesťanství, budeme upřímně a poctivě hledat odpovědi v Bibli a u Boha)

16

nedělní bohoslužba

15

biblické studium s důrazem na poznání živého Boha a učení se žít s ním

12

modlitební skupina (setkání na společné modlitby)

12

skupina na podporu duchovního růstu skrze duchovní disciplíny (pro věřící)

11

nedělní biblická hodina pro děti (během školního roku)

9

Co z toho vyplývá?

Samozřejmě nejsme schopni nabízet všechny kurzy a akce najednou, když jsme jenom dva lidé provozující toto křesťanské centrum. A některé aktivity budeme dělat stejně, i když zatím není velký zájem z komunity. (Jako nedělní biblickou hodinu pro děti.)

Rádi oznamujeme, že připravujeme kurz Srozumitelná Bible, a to (hlavně) v angličtině. Byl o takový kurz větší zájem. Lidé se opravdu zajímají o Bibli, ale často mají dojem, že je obyčejnému člověku nedostupná, že je příliš složitá. Také mají často mylnou představu o tom, co Bible vlastně je a co učí. Ale ví, že je nějak důležitá pro základy západní civilizace a české kultury.

Proto se těšíme na tento nový kurz. Účastníci budou mít možnost se naučit velký ucelený příběh, co vypráví Bible od začátku do konce. Naučí se také základy dějin a kultur starověkých lidí, kteří tvořili Bibli, aby jejich spisy dávaly smysl. Po kurzu, budou schopni otevřít Bibli a poznat tam ty různé žánry literatury a jak je číst, budou vědět, kam dané spisy patří do celkového příběhu, a budou znát hlavní témata, co propojují jednotlivé části Bibli skrz naskrz. Jinými slovy, budou vybaveni číst Bibli inteligentně a s daleko větší mírou pochopení i potěšení. (No a nebudeme překvapeni, pokud zároveň získají něco i cennějšího než znalost Bible – a to je poznání Ježíše Krista jako Spasitele a zdroj života!)

Pro více informací o tom kurzu i možnost přihlásit se, klikněte zde: Srozumitelná Bible.

A co ještě?

Je pravdou, že naším posláním je šířit učení Bible a Ježíše, ale lidé jsou také rádi, když s nimi trávíme čas i bez náboženského záměru. To už děláme různými způsoby, protože ceníme své vztahy s přáteli a příznivci. Když jsme viděli, kolik by lidé vítali přátelský čas strávený společně mimo rámec duchovního programu, začali jsme o tom přemýšlet ještě víc. Chceme hledat příležitosti pro takové společenství. Náš první pokus se však bohužel nepovedlo. Věděli jsme, že první den školního roku mnoho rodičů (jako my) dávají děti do školy jenom na zkrácený den, tak jsme je chtěli pozvat do kavárny čekat s námi hodinku a popovídat si, dokud není čas děti vyzvednout. Ale nikdo naše oznámení na Facebooku neviděl, protože jsme omylem měli špatné nastavení. Doufáme, že příští pokus nám vyjde!

Je nám ctí sloužit vám. Jsme rádi, že vás známe, a že cestujeme životem spolu. Také jsme rádi, že nám důvěřujete natolik, že jste ochotní sdílet s námi své názory a otázky o životě a víře, a že dovolujete nám, abychom sdíleli i naše s vámi. Těšíme se na další setkání s vámi.

Napsat komentář...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s