For Foreigners

Welcome!

Are you a foreigner living in South Bohemia? Are you longing to be in a community of friends who understand you and support you? Are you looking for a way to meet interesting new people?

We are too.

Maybe you are a Christian but have trouble finding people here who share your faith. Maybe you believe “church” is not just about a worship assembly, but is more about being a family of believers serving God together. Furthermore, you would love to be part of a church family with a worldwide perspective. And perhaps you feel more comfortable speaking English than Czech.

So do we.

If you answer “yes” to any of these questions, please join us for our international Christian worship. You’re welcome to just visit and check us out, of course, but we really hope you will choose to stay and be part of our family of faith. You have a place here! This church needs you. We believe God has brought you here for a reason.

Why did you come to South Bohemia? Work? Education? Love? Asylum? We want to hear your fascinating life story! But do you know the rest of your story? What comes next?

Maybe there’s a bigger reason that you are reading this right now. We encourage you to pray and ask God what he is leading you toward. Because ultimately, God is the one writing the big story in history, and in this grand epic of his Kingdom, he has parts for each person to play. It’s our choice whether we play the roles he has cast for us. What abilities and opportunities has God given to you, and how does he want you to use them? We’d love to help you discover God’s calling for you in his Kingdom adventure.

We’re on that same journey. Join us!

We meet at the Křesťanské centrum Ratolest (the Ratolest Christian Center). We’d love to see you at 10:30 a.m. on one of our international worship Sundays (or any other Sunday, for that matter!). Or at 9:30 a.m. if you have kids you want to bring to our children’s Bible hour.

Reklamy

Nejnovější příspěvky

Jednoduše dobrá zpráva

Minulý týden v některých skupinách kurzu Srozumitelná Bible jsme zkoumali biblické téma „dobrá zpráva o království“. Co je ta dobrá zpráva? Co je to království??
No o tom je celý Nový Zákon, vlastně celá Bible!
Sice jsme mluvili o té zprávě o tom království, ale jen poměrně povrchně. Pokud se chcete dozvědět víc, tak doporučuji naši nejnovější knihu, co si můžete od nás vypůjčit. Je to od známého britského autora N.T. Wrighta s názvem Jednoduše dobrá zpráva : nový pohled na Ježíšovo poselství.
Podle Wrighta,
Jednoduše dobrá zpráva : nový pohled na Ježíšovo poselství od N.T. Wrighta„Dobrá zpráva je, že jeden pravý Bůh se prostřednictvím Ježíše a jeho smrti a vzkříšení nyní ujal vlády nad světem. Dávné naděje se naplnily, ale tak, jak si nikdo nepředstavoval. Boží plán dát svět do pořádku byl konečně uveden do pohybu. Bůh se nově chopil světa, aby v něm udělal pořádek a naplnil ho svou slávou a spravedlností, jak to vždycky sliboval. Udělal to ale způsobem, který přesahoval i ty nejdivočejší sny proroků. Prastará nemoc, která ochromovala celý svět a s ním i lidi, byla konečně vyléčena, takže místo ní může povstat nový život. Život ožil a jako mocná řeka proudí do světa v podobě nové síly, síly lásky. Dobrá zpráva byla a je, že v Ježíši a jeho prostřednictvím se to všechno stalo; že jednoho dne se to dotkne absolutně všeho stvoření a že my lidé, jeden každý z nás, ať už jsme kdokoli, můžeme být proměněni už tady a teď. To je křesťanské evangelium. Ničím menším se nenechte odbýt.“ (str. 47, výraz v originálu)
Doporučujeme Vám tuto knihu a rádi Vám ji půjčíme. Pokud se Vám Bible zdá příliš záhadná, tato knižka Vám může mnoho ujasnit. Wright „vysvětluje, proč je Ježíšovo poselství ‚dobrou zprávou‘ a proč je dnes aktuálnější a více proměňující, než si uvědomujeme.“
  1. Zveme Vás na další běh kurzu Srozumitelná Bible (zima/jaro 2018) 1 Reply
  2. Vyhlašujeme nový kurz: Srozumitelná Bible 2 komentáře
  3. Zápis do kurzu Srozumitelná Bible (podzim 2017) 2 komentáře
  4. Slyšeli jsme vás Leave a reply
  5. Workshopový víkend Leave a reply
  6. Mezinárodní bestseller od Toma Wrighta zdarma! Leave a reply
  7. Zrušení bohoslužby na tento víkend Leave a reply
  8. Zpátky do škol(k)y s Křesťanským centrem Ratolest Leave a reply
  9. Jste vítáni na velikonoční bohoslužbu! Leave a reply