For Foreigners

Welcome!

Are you a foreigner living in South Bohemia? Are you longing to be in a community of friends who understand you and support you? Are you looking for a way to meet interesting new people?

We are too.

Maybe you are a Christian but have trouble finding people here who share your faith. Maybe you believe “church” is not just about a worship assembly, but is more about being a family of believers serving God together. Furthermore, you would love to be part of a church family with a worldwide perspective. And perhaps you feel more comfortable speaking English than Czech.

So do we.

If you answer “yes” to any of these questions, please join us for our international Christian worship. You’re welcome to just visit and check us out, of course, but we really hope you will choose to stay and be part of our family of faith. You have a place here! This church needs you. We believe God has brought you here for a reason.

Why did you come to South Bohemia? Work? Education? Love? Asylum? We want to hear your fascinating life story! But do you know the rest of your story? What comes next?

Maybe there’s a bigger reason that you are reading this right now. We encourage you to pray and ask God what he is leading you toward. Because ultimately, God is the one writing the big story in history, and in this grand epic of his Kingdom, he has parts for each person to play. It’s our choice whether we play the roles he has cast for us. What abilities and opportunities has God given to you, and how does he want you to use them? We’d love to help you discover God’s calling for you in his Kingdom adventure.

We’re on that same journey. Join us!

We meet at the Křesťanské centrum Ratolest (the Ratolest Christian Center). We’d love to see you at 10:30 a.m. on one of our international worship Sundays (or any other Sunday, for that matter!). Or at 9:30 a.m. if you have kids you want to bring to our children’s Bible hour.

Reklamy

Nejnovější příspěvky

Zveme Vás na další běh kurzu Srozumitelná Bible (zima/jaro 2018)

Otevíráme další kurz Srozumitelné Bible a chceme Vás pozvat k účasti! Tento běh se bude konat od 29. ledna do konce května, vždy v pondělí od 16:00 do 17:00 hod.

Pro přihlášku klikněte zde.

Srozumitelná Bible je kurz pro lidi, kteří chtějí vědět víc o Bibli a číst ji s pochopením. Více o tom, proč nabízíme tento kurz a proč byste se mohli o něj zajímat, můžete číst na této stránce.

Co musím o kurzu vědět?

Při každé hodině se budeme dívat na krátký animovaný film jako stručný úvod (fakt jsou to zajímavá a skvěle vypracovaná videa) a učit se nové informace o kontextech a přístupech k Bibli. Budeme číst relevantní texty z Bible ve světle nových znalostech. Samozřejmě nebude chybět i naše oblíbená diskuse!

Jsme schopni nabídnout kurz v angličtině nebo v češtině. Dejte nám prostě vědět, který jazyk preferujete, a zařadíme Vás do příslušné skupiny.

Srozumitelná Bible je skupinový kurz, s hodinovým setkáním každý týden. Kurz má dvě části:

 • První část Srozumitelné Bible na téma „How to Read the Bible“ (Jak číst Bibli) – 4 týdny
 • Druhý navazující část o „Major Themes in the Bible“ (Hlavních tématech v Bibli) – 11 týdnů.

 

Cena: Jako všechny naše aktivity, tento kurz je zdarma.

 

Kliknětě pro přihlašovací formulář

Srozumitelná Bible

 1. Vyhlašujeme nový kurz: Srozumitelná Bible 2 komentáře
 2. Zápis do kurzu Srozumitelná Bible (podzim 2017) 2 komentáře
 3. Slyšeli jsme vás Leave a reply
 4. Workshopový víkend Leave a reply
 5. Mezinárodní bestseller od Toma Wrighta zdarma! Leave a reply
 6. Zrušení bohoslužby na tento víkend Leave a reply
 7. Zpátky do škol(k)y s Křesťanským centrem Ratolest Leave a reply
 8. Jste vítáni na velikonoční bohoslužbu! Leave a reply
 9. Zamyšlení nad zatměním slunce… Leave a reply