Our Beliefs

The Basics of Our Faith as Christians

We believe the Bible is the inspired, infallible, authoritative Word of God. We believe in one God, the maker of heaven and earth, eternally existing in three persons: Father, Son, and Holy Spirit. We believe in the deity of Jesus Christ, in his virgin birth, his sinless life, his miracles, his vicarious and atoning death, his bodily resurrection, his ascension to the right hand of the Father, and his personal return in power and glory.

We believe that all people have sinned, and that sin alienates us from God and brings about death. People’s only hope of redemption is through the blood of Jesus Christ, the Son of God, which he shed on the cross as he died. We believe that no one can earn their salvation, but that salvation is a gracious gift of God, received by faith, and made possible only by the substitutionary death of Jesus Christ on the cross.  We believe in and practice the holy ritual of baptism by immersion in water, which signifies the believer’s death, burial, and resurrection to new life with Jesus, and we celebrate the Lord’s Supper weekly to remember Christ’s death, burial, and resurrection until he returns.

We believe in the present ministry of the Holy Spirit, by whose indwelling the Christian is enabled to live a Godly life. We believe in the resurrection of both the saved and the unsaved; those that are saved to the resurrection of life and those that are unsaved to the resurrection of damnation. We believe in the spiritual unity of believers in our Lord Jesus Christ.

Reklamy

Nejnovější příspěvky

Zveme Vás na další běh kurzu Srozumitelná Bible (zima/jaro 2018)

Otevíráme další kurz Srozumitelné Bible a chceme Vás pozvat k účasti! Tento běh se bude konat od 29. ledna do konce května, vždy v pondělí od 16:00 do 17:00 hod.

Pro přihlášku klikněte zde.

Srozumitelná Bible je kurz pro lidi, kteří chtějí vědět víc o Bibli a číst ji s pochopením. Více o tom, proč nabízíme tento kurz a proč byste se mohli o něj zajímat, můžete číst na této stránce.

Co musím o kurzu vědět?

Při každé hodině se budeme dívat na krátký animovaný film jako stručný úvod (fakt jsou to zajímavá a skvěle vypracovaná videa) a učit se nové informace o kontextech a přístupech k Bibli. Budeme číst relevantní texty z Bible ve světle nových znalostech. Samozřejmě nebude chybět i naše oblíbená diskuse!

Jsme schopni nabídnout kurz v angličtině nebo v češtině. Dejte nám prostě vědět, který jazyk preferujete, a zařadíme Vás do příslušné skupiny.

Srozumitelná Bible je skupinový kurz, s hodinovým setkáním každý týden. Kurz má dvě části:

 • První část Srozumitelné Bible na téma „How to Read the Bible“ (Jak číst Bibli) – 4 týdny
 • Druhý navazující část o „Major Themes in the Bible“ (Hlavních tématech v Bibli) – 11 týdnů.

 

Cena: Jako všechny naše aktivity, tento kurz je zdarma.

 

Kliknětě pro přihlašovací formulář

Srozumitelná Bible

 1. Vyhlašujeme nový kurz: Srozumitelná Bible 2 komentáře
 2. Zápis do kurzu Srozumitelná Bible (podzim 2017) 2 komentáře
 3. Slyšeli jsme vás Leave a reply
 4. Workshopový víkend Leave a reply
 5. Mezinárodní bestseller od Toma Wrighta zdarma! Leave a reply
 6. Zrušení bohoslužby na tento víkend Leave a reply
 7. Zpátky do škol(k)y s Křesťanským centrem Ratolest Leave a reply
 8. Jste vítáni na velikonoční bohoslužbu! Leave a reply
 9. Zamyšlení nad zatměním slunce… Leave a reply