Catch the Vision

A Vision for this Church…

A small group of foreigners begins meeting once a month in České Budějovice to worship God in English. As friendships deepen and the members eagerly look forward to this time together, they choose to meet more often, even weekly. Their love of Jesus draws them together. Each is from a different background, but they find they benefit from the richness of this diversity.

They encourage and strengthen one another in the faith. They pray. They study the Bible. They do good deeds. They play and sing and laugh together. They mourn with each other and support one another, and admonish when necessary too. They take care of each other as a family. As foreigners uprooted from their homelands, they are happy to have such a close community in České Budějovice.

They tell their friends about this church they are a part of. Other foreigners and also Czechs visit their worship services; some join for good. All are welcome, of course. Many of the members enjoy doing things with their new friends from church throughout the week as well. They take care of one another and serve their needs.

They also have a desire to serve their community. Putting their faith into practice, they seek to help the less fortunate and show the love of Christ in tangible ways in the city. People who don’t know God are finding that his presence is very real; he is using this church to make a difference in people’s lives. And as they hear the Word of God declared and see it in action, many begin to believe.

Meanwhile, more people are joining their growing congregation. Some of them would rather worship in Czech, and most of the members would like to have a Czech-speaking church to invite their Czech friends to anyway. So a Czech-speaking congregation spins off of the English-speaking one. The two meet separately, but remain close and enjoy great encouragement from each other.

The joy, the love, and the welcome that abound in these churches because of salvation in Christ are infectious: more and more people are attracted to it. They see that Jesus changes lives for the better. People are finding healing from sins, help through struggles, confidence and peace in knowing God’s truth, and meaning in their lives and relationships. The Holy Spirit is clearly at work.

As the congregations grow, members from other neighborhoods or nearby towns find opportunities and help in starting congregations where they live. New groups are born here and there, still in relationship with the other ones. They also encourage–and are encouraged by–churches of various other denominations in their areas. God’s Kingdom is rich, diverse, growing, and open to all.

Some of those whose lives are changed in South Bohemia move to other parts of the Czech Republic, Europe, and the world, where they either join and serve other Christian churches or start other new congregations wherever they go. Everywhere, Jesus is made known and people find hope and salvation as they are introduced to the Lord. The story goes on and on and on until Jesus returns…

__________

This vision is possible. This vision is worth pursuing. And this vision can only be achieved by God. He will do what he wants, whether it ends up looking like the vision above or something completely different. God just calls us to be faithful to him. So we will love; we will serve; we will worship, teach the Word, and call people to Christ. We will glorify God in our diversity, finding strength in our differences.

Do you have a vision of your place among God’s people? Are you ready to join this community and embrace a God-sized vision to see what he will do with us as we serve him?

Reklamy

Nejnovější příspěvky

Vyhlašujeme nový kurz: Srozumitelná Bible

Už delší dobu jsme nabízeli kurzy anglické konverzace s texty z Bible jako základy k diskusi. Tyto kurzy jsou velmi populární. Samozřejmě proto, že jsou bezplatné, a že znamenají šanci bavit se s rodilým mluvčím angličtiny, ale také často slyšíme, že samotná Bible je jedna velká výhoda těch kurzů.

Bible lidi opravdu zajímá. Každý týden s námi čtou tam něco, co je silně oslovuje. Když je jeden kurz u konce, ptají nás, jestli není náhodou další biblický text, co bychom mohli číst a probrat spolu.

Sice bychom mohli číst nějaké další biblické texty a diskutovat o nich, ale uvědomili jsme si, že něco na těch kurzech chybí. Když lidé čtou Bibli od nuly, a to po částech, sice z ní čerpají nějakou inspiraci, ale stále jim chybí kontext k hlubšímu pochopení. Každý příběh v Bibli má smysl ve větším kontextu celé Bible a také v kontextu dějin. Bez kontextu Starého zákonu, například, mnoho z Ježíšových učení nedává smysl. Bez znalosti kontextu, člověk těžce pochopí Bibli.

Tak jsme se rozhodli, že nebudeme pokračovat se stejnými lekcemi, kde diskuse vychází přímo z nějakého neznámého biblického textu, dokud lidé nemají možnost seznámit se s kontexty Bible a získat hlubší porozumění.

Proto nabízíme nový kurz: Srozumitelná Bible. Protože s trochou pomocí je Bible i pro běžného moderního člověka srozumitelná.

Po tom kurzu bude účastník číst Bibli s čerstvým pohledem a lepším pochopením. Bude umět efektivnější a odpovědnější přístupy k textu. Také bude znát základní historický a literární kontext, jakož i hlavní témata v Bibli, což objasní mnoho matoucích pasáží. Samozřejmě ne všechno v Bibli bude hned úplně jasné, ale je to první velký krok k dalšímu objevování. Bible nemusí zůstat záhadou.

Kdo dobře zná Bibli, většinou ji miluje. I když je sbírkou různých spisů z různých dob, Bible je jeden ucelený příběh, který vede k Ježíši a má hlubokou moudrost pro moderní svět. Pojednává o těch nejzásadnějších otázkách, jako proč žijeme. Mnoho lidí inspirovala k úžasným věcem. Učení Bible proměňují životy a dávají naději lidem od dávných věků až dodnes. Proto je Bible jedna z nejvlivnějších knih v dějinách.

Naše naděje pro vás samozřejmě je, že přes Bibli se seznámíte se zdrojem života, Ježíšem Kristem. Je jedna věc znát Bibli, ale jiná věc znát Ježíše, o němž je Bible. V Bibli jsou slova života, v Ježíši je věčný život. Rádi bychom s vámi sdíleli něco o mnoho cennější než angličtinu!

Pokud Bible vás přitahuje a chcete se o ni dozvědět více, přihlaste se do kurzu Srozumitelná Bible.

Srozumitelná Bible

  1. Zápis do kurzu Srozumitelná Bible 2 komentáře
  2. Slyšeli jsme vás Leave a reply
  3. Workshopový víkend Leave a reply
  4. Mezinárodní bestseller od Toma Wrighta zdarma! Leave a reply
  5. Zrušení bohoslužby na tento víkend Leave a reply
  6. Zpátky do škol(k)y s Křesťanským centrem Ratolest Leave a reply
  7. Jste vítáni na velikonoční bohoslužbu! Leave a reply
  8. Zamyšlení nad zatměním slunce… Leave a reply
  9. Kroužek základní angličtiny pro Vaše děti Leave a reply